Vážení zákazníci, predajňa bude od 9.12.2024 presťahovaná na novú adresu: Pri Jelšine 5361/1B (priemyselný park) 949 01 Nitra
Pravidelné hnojenie je kľúčové na dosiahnutie zdravého a odolného trávnika so sýtozelenou farbou. Mnoho zákazníkov však hnojenie trávy vynecháva, pretože nevedia, aké hnojivo použiť, či kedy ho aplikovať.
Preto sme pre vás pripravili prehľad najdôležitejších zásad pri hnojení trávnika, vďaka ktorým sa vyhnete tým najčastejším chybám.
Existuje niekoľko osvedčených tipov, ako dodať trávniku všetky potrebné živiny bezpečným spôsobom. Prvým je používanie kosačky s funkciou mulčovania. Mulčovanie je typ kosenia, pri ktorom kosačka ostrým nožom rozseká trávu na drobné kúsky. Tie sa v priebehu niekoľkých dní rozložia a vrátia do pôdy všetky živiny, ktoré by sa inak pri kosení stratili.
S každým kilogramom pokosenej trávy prichádza trávnik o 30 g dusíka, 20 g draslíka a 10 g fosforu. Tieto živiny sa pri mulčovaní vracajú späť do pôdy. Podľa záhradníckych expertov dostanete vďaka tejto technike hnojenia trávnika za sezónu do pôdy rovnaké množstvo dusíka, ako keby ste použili jednu kompletnú dávku chemického hnojiva. Mulčovanie trávy je skvelou alternatívou prírodného hnojenia.
Ďalšou možnosťou je využiť organické hnojivá vyrobené z prírodných látok. Organické hnojivá majú výhodu v pomalšom uvoľňovaní živín, takže trávnik nemusíte hnojiť tak často. Takisto zlepšujú fyzikálne vlastnosti pôdy a dodávajú potravu pôdnej mikroflóre. Tá potom rýchlejšie rozloží odumretú alebo mulčovanú trávu, a tak zabráni tvorbe nadmernej vrstvy plsti. Výhodou je tiež nižší obsah dusíka, fosforu a draslíka. Nehrozí tak, že pri použití väčšej dávky trávnik spálite.
Tieto hnojivá sa rozdeľujú podľa pomeru živín, rýchlosti ich uvoľňovania, spôsobu aplikácie a typu využitia trávnika (hnojivá pre športové a intenzívne zaťažované trávniky alebo parkové trávniky).
Pomer živín
Bežné chemické hnojivá obsahujú základné živiny približne v pomere 4 diely dusíka (N) ku 1 dielu fosforu (P) a ku 2 dielom draslíka (K) – 4 : 1 : 2. Tento pomer nájdete napísaný veľkými číslami na obale hnojiva, napríklad v podobe 20 : 5 : 10. To znamená, že daný produkt obsahuje 20 % dusíka, 5 % fosforu a 10 % draslíka. Tento pomer je ideálny na hnojenie väčšiny trávnikov.
Ak zakladáte nový trávnik, rastlinky budú potrebovať zvýšené množstvo fosforu na podporu tvorby korienkov. Vtedy siahnite po hnojive s pomerom živín N : P : K približne 2 : 2 : 1. Na bežné hnojenie však stačia hnojivá obsahujúce hlavne dusík a draslík.
Rýchlosť uvoľňovania živín
Sypké NPK hnojivá sú najlacnejšie, no majú aj negatíva. Obsahujú koncentrované látky ako liadok amónny, liadok vápenatý alebo síran amónny a rýchlo sa rozpúšťajú. Do pôdy sa uvoľňujú už v priebehu niekoľkých dní. Ak je hnojenie nerovnomerné, môžu na trávniku vytvoriť neželané škvrny, prípadne ho úplne spáliť. Zároveň výživu zabezpečujú stabilne len na kratšiu dobu a to 10 až 14 dní a treba nimi hnojiť často v malých dávkach.
Špeciálne trávnikové hnojivá vo forme granúl sú vhodnejšie a stále populárnejšie. Sú to hnojivá s dlhším obdobím uvoľňovania a to od 2 až 9 mesiacov.
Výhody granulovaných hnojív:
Spôsob aplikácie
Jednoznačne najjednoduchšia je aplikácia hnojiva vo forme granúl, ktorú doporučujeme aj z vlastných skúseností. Kvalitnejšie granule na hnojenie sú obalené špeciálnou živicou, ktorá zabezpečuje postupné uvoľňovanie živín. Ideálne je aplikovať hnojivo pomocou ručných, štrbinových a rotačných aplikátorov.
Alternatívou granúl je tekuté hnojivo, ktoré sa riedi s vodou, a aplikuje formou zálievky. Toto hnojivo má najrýchlejší účinok, keďže rastlina ho dokáže absorbovať nielen koreňmi, ale aj priamo cez listy. Zároveň má však veľmi krátku trvácnosť a je nepraktické na hnojenie väčších trávnikov, pretože je zložitejšie na prípravu aj aplikáciu.
Okrem vyššie spomínaných typov existujú aj špecializované hnojivá, ktoré majú upravené pomery živín podľa ročného obdobia. Obľúbené je napríklad štartovacie hnojivo na trávnik, ktoré má zvýšený obsah fosforu na podporu rastu koreňov na jar. Alternatívou je zásobovacie hnojivo na jeseň. To má zase väčší obsah draslíka, ktorý zvyšuje odolnosť trávnika voči zime. Do niektorých hnojív sa pridávajú aj herbicídy, ktoré posilnia rast trávy, no zároveň zlikvidujú neželanú burinu, napríklad púpavu.
S prvou dávkou je však dôležité počkať na správne podmienky. Tráve môžete uškodiť, ak ju budete hnojiť príliš skoro po skončení zimy. Najlepší čas na prvé hnojenie trávnika je, keď teplota pôdy (nie vzduchu) dosiahne 10-12°C. Pomôže vám jednoduché pravidlo. Pri teplote pôdy 12 °C začína kvitnúť orgován. To je dobrým ukazovateľom, že je správny čas na aplikáciu prvej dávky hnojiva. Na začiatku jari tráva potrebuje čas na budovanie koreňovej sústavy.
Ak začnete s hnojením trávnika príliš skoro, vyvolá to zmenu v prirodzenom cykle rastu. Tráva bude investovať energiu do tvorby listov predčasne, čo môže spôsobiť problémy v lete počas obdobia sucha.
Nasledujúce intervaly hnojenia závisia najmä od zvoleného typu hnojiva. Krátko pôsobiace hnojivá treba používať častejšie. Naopak, pri hnojivách s dlhším uvoľňovaním bude stačiť menej dávok v závislosti od typu hnojiva a vybraného programu hnojenia. Na posledné hnojenie trávnika v roku použite hnojivo s vyšším obsahom draslíka, ktoré posilní pletivá rastlín, a lepšie tak pripraví trávu na príchod zimy.
Odporúčame vám aplikovať hnojivo pred ľahkým dažďom, ktorý mu pomôže rozpustiť sa a vsiaknuť do pôdy. Ak budete hnojiť počas sucha, doporučujeme po hnojení trávnik poliať (spustiť zavlažovanie), inak sa hnojivo nedostane do pôdy. Ak je to možné, vyhnite sa hnojeniu pred búrkou. Voda totiž väčšinu hnojiva odplaví skôr, než stihne vsiaknuť do pôdy a trávnik ho nevyužije.
Adresa predajne:
KD GARDEN
Pri Jelšine 5361/1B,
949 01 Nitra
Otváracie hodiny predajne:
Pondelok | 8:00 - 12:00 - 12:30 - 16:30 |
Utorok | 8:00 - 12:00 - 12:30 - 16:30 |
Streda | 8:00 - 12:00 - 12:30 - 16:30 |
Štvrtok | 8:00 - 12:00 - 12:30 - 16:30 |
Piatok | 8:00 - 12:00 - 12:30 - 16:30 |
Sobota | zatvorené |
Nedeľa a štátne sviatky |
zatvorené |
Vážení zákazníci, predajňa bude od 9.12.2024 presťahovaná na novú adresu: Pri Jelšine 5361/1B (priemyselný park) 949 01 Nitra