5 rád ako mať pekný trávnik

Krásny trávnik je jednou z najžiadanejších vlastností v záhradách na celom svete. Prinášame vám päť praktických tipov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť dokonalý trávnik. Trávnik, ktorý bude pýchou a radosťou vo vašom okolí a ktorý si pri správnej starostlivosti zachová sviežosť a zelenú farbu. Aby sme vám s tým pomohli, zostavili sme zoznam dôležitých vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť:

1. Kosenie

Novozaložený trávnik by ste nemali kosiť skôr ako bude mať výšku cca 10 cm. V prípade, že na niektorých miestach už túto výšku má, a na niektorých ešte nie, môžete trávnik pokosiť na tých miestach, kde má 10 cm, a zvyšné plochy pokosíte neskôr, keď trávnik dorastie aj tam. Prvé kosenie je najlepšie vykonávať kosačkou so zberom (kosiť so zberom však odporúčame trvalo).

Veľmi dôležité je neskracovať pri kosbe trávnik viac ako o 1/3 listovej plochy (napr. z 10 cm na 7 cm, nie viac). Trávnik je potrebné kosiť z vyššej výšky vždy postupne, inak zbavíte rastlinu listov a zostane len steblo. Plocha trávnika potom bude žltá, pripomínajúca strnisko, regenerácia v tomto prípade bude cca 2 – 3 týždne. Kosenie je jediný spôsob ako trávnik výrazne zahustiť.

Kosenie kobercového trávnika

Prvé 2 týždne trávnik nekoste, po 2 týždňoch od pokládky môžete skúsiť jemne nadvihnúť rolku trávnika a ak budete cítiť odpor, trávnik už má jemne zakorenený systém do podložia. Môžete teda trávnik pokosiť, dôležité je kosiť maximálne o 1/3 listovej plochy.

2. Hnojenie

Kosením trávnika sa z neho odstraňujú živiny, ktoré je potrebné nahradiť, ak chcete dosiahnuť jeho maximálny rast. Trávnik potrebuje hnojivá s obsahom prvkov: dusík, draslík a fosfor. 

Pravidelné hnojenie je kľúčové na dosiahnutie zdravého a odolného trávnika so sýtozelenou farbou. Mnoho zákazníkov však hnojenie trávy vynecháva, pretože nevedia, aké hnojivo použiť, či kedy ho aplikovať.

Preto sme pre vás pripravili prehľad najdôležitejších zásad pri hnojení trávnika, vďaka ktorým sa vyhnete tým najčastejším chybám v našom BLOGU ako a kedy hnojiť trávnik.

3. Zavlažovanie

  • aby bol váš trávnik svieži a sýto zelený počas celého leta, dôležitým faktorom je zavlažovanie
  • frekvencia zavlažovania trávnika závisí od teploty a vlhkosti a výparu vody
  • trávnik je zvyčajne potrebné polievať 2 x za deň
  • zavlažovať je možné ručne alebo čiastočným alebo plne automatickým systémom
  • doporučujeme na zavlažovanie záhrady môžete použiť automatické zavlažovacie systémy a zavlažovače ovládané riadiacou jednotkou, ktorú je možné ovládať cez Wi-Fi pomocou aplikácie
  • dostupné a najviac predávané sú značky závlah HUNTER, RAIN BIRDTORORAIN

4. Burina v trávniku

Vďaka vytrvalosti a s použitím správnych techník môžete váš boj s burinou vyhrať. Veľkú časť buriny možno odstrániť mechanickým spôsobom.

Ak Vám v novozaloženom trávniku rastie aj burina, môžete ju po 3. kosbe postriekať selektívnym herbicídom, napríklad Bofixom. Nikdy nestriekajte ihneď po kosbe, dodržte aspoň 2 denný odstup od kosby. Bofix je selektívny herbicíd proti burine, funguje tak, že zničí burinu, ale trávnik nepoškodí. Väčšina dvojklíčnolistých burín neznáša intenzívnu kosbu a pri kosení postupne z trávnika odumierajú.

5. Vertikutácia a prevzdušnenie

Korienky trávy potrebujú vzduch, aby mohli dýchať a rásť. Pôda trávnika často nie je dostatočne piesočná, výsledkom čoho je nedostatočný prísun vzduchu a následný znížený rast. 

Výhody prevzdušnenia trávnika:

  • umožňuje dýchanie koreňovej zóny - zvýši sa prístup vzduchu ku koreňom
  • vytvorenie pevného koreňového systému, trávnik lepšie odoláva stresovým podmienkam (vysoké alebo nízke teploty, choroby a škodcovia)
  • zníženie stupňa zhutnenia vegetačnej vrstvy
  • zlepšenie vsakovania a vzlínania vody
  • zlepšený pôdny obeh vzduchu

Aerifikáciu trávnika je možné realizovať pomocou mechanického aerofikátora Spear & Jackson.

Vertikutácia trávnika

  • vertikutácia spočíva vo vertikálnom narušení trávnika pomocou benzínových alebo elektrických vertikutátorov
  • z trávnika sa tak odstraňujú uschnuté steblá trávy, burina, mach a prevzdušňuje sa koreňový systém trávy, aby k nemu ľahšie prenikali živiny, voda či vzduch
  • podporí odnožovanie trávy a jej zahustenie

Vertikutácia trávnika na jar je najdôležitejšia a najčastejšie je možné robiť v jarných mesiacoch marec - apríl

  • trávnik vertikutujeme vtedy, keď už začína po zime rásť, pôda nie je zamrznutá, premočená a nehrozia výrazné mrazy
  • po vertikutácii je dôležité aplikovať trávnikové hnojivo s vyšším obsahom dusíka, ktorý podporí rast a rozmnožovanie trávnika
  • holé a riedke miesta dosejeme trávnym semenom na dosev
  • vhodné je rozhodiť aj kremičitý piesok

Vertikutácia trávnika v lete  sa vykonáva skôr pri športových ihriskách. Pri bežných okrasných trávnikoch sa neodporúča, trávnik by sa mohol poškodiť.

Vertikutácia trávnika na jeseň sa najčastejšie vykonáva koncom augusta až do októbra podľa podmienok. Počasie by nemalo byť príliš teplé a pôda vysušená. Po jesennej vertikutácii je vhodné prihnojiť granulovaným jesenným hnojivom s vyšším obsahom draslíka a dosiať trávnikové osivo.

Predajňa

Adresa predajne:

KD GARDEN
Pri Jelšine 5361/1B,
949 01 Nitra

Otváracie hodiny predajne:

Pondelok 8:00 - 12:00 - 12:30 - 16:30
Utorok 8:00 - 12:00 - 12:30 - 16:30
Streda 8:00 - 12:00 - 12:30 - 16:30
Štvrtok 8:00 - 12:00 - 12:30 - 16:30
Piatok 8:00 - 12:00 - 12:30 - 16:30
Sobota zatvorené
Nedeľa
a štátne sviatky
zatvorené